Zmarł Prof. Jan Szyszko.

9 października 2019 r. zmarł Prof. Jan Szyszko – dotarła i do nas smutna wiadomość. 

W latach 1993–1994 prof. Szyszko pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w resorcie środowiska. Prof. Jan Szyszko był ministrem środowiska pięciu rządów. Był pełnomocnikiem rządu do spraw Konwencji Klimatycznej i prezydentem V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ. Był także posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Prof. Szyszko startował również w obecnych wyborach do parlamentu. 

Nie można zapomnieć, że oprócz kariery politycznej i łowieckiej pasji, Jan Szyszko był również nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych. W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Był pracownikiem naukowo-dydaktycznym SGGW i kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, a także współtwórcą i kierownikiem Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Zasiadał w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk. Był też jednym z założycieli Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. Był autorem ponad 100 publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Jako minister środowiska m.in. objął ochroną wilka na terenie całego kraju i patronował wprowadzeniu ochrony ponad stuletnich drzew w nadleśnictwach w Puszczy Białowieskiej. Prof. Szyszko uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lüneburgu za badania nad biegaczowatymi, a w 2008 r. otrzymał nagrodę im. Ettore Majorany, przyznawaną m. in. przez Papieską Akademię Nauk.

Dlaczego publikuję informację, skoro upodobania polityczne i stosunek do łowiectwa mam inny? Każdy ma prawo do własnego zdania i własnych upodobań – wybór każdego z nas. Natomiast udostępniam, ponieważ prof. Szyszkę ceniłem, cenię i cenić będę jako wybitego naukowca, który – jak wspomina w jednym z wywiadów dyrektor generalny Lasów Państwowych – “Stawiał na prawdę w nauce. Na prawdę, której zawsze bronił. Mówił, że najbardziej istotne są dane, a wyników nie można budować na bazie emocji czy tzw. informacji medialnych”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *