Urządzenia łowieckie.

Wędrując po lasach, łąkach napotykamy na swoich ścieżkach wiele ciekawych urządzeń łowieckich, które różnią się od siebie rodzajem, wielkością, wyglądem, przeznaczeniem.


Jedne służą obserwacjom, polowaniom. Inne wykorzystywane są do wykładania karmy dla zwierzyny albo pilnowania upraw rolnikom. Warto jednak wiedzieć o tym, że każde z urządzeń spełnia ważną rolę w gospodarce łowieckiej, rolnej i leśnej.


Urządzenia łowieckie budowane są przez myśliwych, leśników. I nie budują ich tylko dla siebie i dla swoich potrzeb. Każde urządzenie jest prawnie chronione, ale korzystać z nich mogą wszyscy i tak z reguły jest. Spacerując po lasach niejednokrotnie korzystamy z ambon, dzięki którym mamy możliwość obserwowania zwierząt, ptaków. Możemy też z nich fotografować, podziwiać otaczającą nas przyrodę i piękne krajobrazy z góry. Możemy tak po prostu zwyczajnie usiąść, zjeść kanapkę czy napić się herbaty.


Korzystając z urządzeń łowieckich musimy jednak pamiętać o tym, by ich nie zaśmiecać, nie niszczyć. Myśliwi czy leśnicy bardzo dużo czasu spędzają w łowisku i naprawiają uszkodzone urządzenia podczas prac gospodarczych, zadając sobie wiele trudu i poświęceń, dlatego cieszy fakt, że nie tylko stawiają urządzenia łowieckie, ale też później o nie dbają, pielęgnują, naprawiają.


Mamy wiele rodzajów urządzeń łowieckich. Są to m. in.: ambony, zwyżki, lizawki, paśniki i wiele, wiele innych.


AMBONY – są to raczej najbardziej nam znane urządzenia. W kilku słowach jest to nadziemne stanowisko myśliwskie służące do polowań, zasiadki, obserwacji. Ambony myśliwskie można podzielić na stałe, przenośne, odkryte, kryte, wysokie i niskie. Ambony nie są wszędzie takie same. Różnią się wyglądem, wielkością. Zależne jest to od samego wykonawcy, jak również od ukształtowania terenu.


ZWYŻKI – inaczej zwane wyżkami. To nic innego, jak siedzisko na podwyższeniu, bez zadaszenia, ścian. Mocowane są na stałe lub przenośnia. Nie jest kryta, dlatego korzystanie z nich zaleca się przy dobrych warunkach atmosferycznych. Zwyżki wykorzystujemy również podczas polowań szwedzkich czy inwentaryzacji zwierzyny. Zwyżek nigdy nie mocujemy do drzew za pomocą gwoździ.

 


LIZAWKI – urządzenia łowieckie, które służą do podawania zwierzynie soli bogatej w minerały. Najczęściej do lizawek wykładane są bryły soli, która topniejąc czy rozpuszczając się wycieka po słupku przez nawiercone lub nacięte wcześniej otwory. Z solą nie możemy przesadzić, ponieważ zwierzyna doskonale wie ile jej potrzebuje i pobiera tyle, ile jej brakuje.


PAŚNIKI – służą do dokarmiania zwierzyny w okresie zimowym. Najczęściej wykładamy w nich siano, a przy nich inne pożywienie jak np. marchew czy buraki cukrowe. Najpopularniejsze są dwa rodzaje paśników: paśniki i magazyny – paśniki (tzw. szopy). Paśniki zwykłe różnią się wielkością, konstrukcją i służą tylko do zadawania zwierzynie karmy. Magazyny – paśniki są zdecydowanie większe i spełniają podwójną rolę, ponieważ na dole znajduje się tradycyjny paśnik, a na górze składujemy karmę, którą z łatwością możemy wykładać. Usytuowane są one z dala od dróg i w miejscach trudno dostępnych, aby zwierzyna miała spokój.


Wyróżniamy jeszcze wiele innych urządzeń łowieckich, nieco rzadziej spotykanych.
Są to:
– budki dla kuropatw, które służą do wykładania karmy dla kuropatw w okresie zimowym;
– dozowniki ziarna, które służą zwierzynie do pobierania ziaren zbóż;
– brogi, czyli urządzenia do przechowywania siana czy suchych roślin jadalnych (jego budowa przypomina stodołę z dachem, ale bez ścian, co pozwala długotrwale przechowywać karmę w przewiewnym miejscu);
– solniki, które spełniają takie samo zadanie co lizawki, czyli służą do podawania zwierzynie soli, ale różnią się tym, że mocowane są nieduże pojemniki np. na pniach ściętych drzew;
– podsypy, które służą do dokarmiania ptactwa łownego (kuropatw czy bażantów);
– gryzawki;
– liściarki;
– snopówki.


Urządzenia łowieckie służące do dokarmiania zwierzyny mają na celu zatrzymaniu zwierzyny w lesie, by ta nie wyrządzała znaczących szkód łowieckich w uprawach, powodując ogromne straty dla rolników. Dzięki bogatej bazie pokarmowej w łowisku, zwierzyna wyrządza znacznie mniej szkód nie tylko w uprawach rolnych, ale także leśnych.


Poza urządzeniami łowieckimi wykonywane są również np. pasy zaporowe czy poletka.
Pasy zaporowe to nic innego, jak miejsca upraw rolniczych, zaś w łowiectwie najczęściej wykorzystywane są do wykładania karmy w postaci ziemniaków, buraków, ziaren kukurydzy. Usytuowany jest najczęściej na granicach lasów i pól. Są to najczęściej długie pasy ziemi o szerokości kilku metrów.


Poletka łowieckie to miejsca uprawy roślin z przeznaczeniem na żer lub zimowe dokarmianie zwierzyny. Na poletkach dość często uprawiany jest topinambur. 

Pozdrawiam – Darz Bór!
Daniel Pawłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *