Poroże a rogi.

Witam Was serdecznie, Leśni Ludzie!

W dzisiejszym artykule postaram się Wam wyjaśnić, jaka jest różnica pomiędzy porożem a słynnymi rogami.

Często słyszymy, zwłaszcza u zbieraczy zrzutów, że idą na „rogi”, znaleźli „rogi”. Jest to oczywiście klasycznie błędne sformułowanie, ponieważ np. muflon swoich rogów corocznie nie zrzuca. 

Na początek zacznijmy od definicji:

ROGI – to nic innego jak wyrostki kostne, które umiejscowione są na kościach czołowych zwierząt pustorogich (np. żubra, kozicy, muflona). Są one otoczone pochwami rogowymi i co najważniejsze – nasadzone są na stałe. Rogi muflonów (tryków czyli samców) nazywamy ślimami. Nazwa ta wzięła się po prostu z ich wyglądu, bo zakręcają się spiralnie. Wiek muflonów możemy ocenić dzięki wyrastającym na ślimach karbom, czyli rocznym przyrostom. Jedna z najważniejszych informacji jest taka, że rogi nie są zrzucane i to nie rogi podnosimy podczas przechadzek. 

POROŻE – wyrostki kostne, które nasadzone są na możdżeniach samców jeleniowatych (zwierzyny płowej). Poroże jest corocznie przez nie zrzucane, dlatego podczas spacerów, wędrówek możemy natrafić na piękne znalezisko, które nazywamy zrzutami. Znajdując zrzuty, znajdujemy w takim razie poroże – tyki (lewą lub prawą bądź obie takie same, podobne, czyli tzw. parę, parkę). Poroże noszą samce zwierzyny płowej: jelenie, daniele, łosie oraz sarny – kozły. Każde z poroży u tych samców różnią się nazwami, wyglądem, kształtem. Warto wiedzieć, że poroże w myślistwie stanowi cenne trofeum, a zrzuty (tyki) są cenionym surowcem w zdobnictwie czy meblarstwie.

Mam nadzieję, że chociaż trochę udało mnie się przybliżyć różnicę między porożem a rogami.

Dla przypomnienia najprostsza i najważniejsza różnica: rogi osadzone są na stałe i nie są zrzucane, zaś poroże nie jest osadzone na stałe i jest corocznie zrzucane.

To oczywiście nie jest finałowa dawka wiedzy, bo szerzej o pustorogich, jeleniowatych, nazwach poroży, rogów opiszę w swoich kolejnych artykułach, które dotyczyć będą każdego z tych gatunków osobno.

Poniżej zdjęcie z jedną z tyk znalezionego przeze mnie poroża, a także zdjęcia biżuterii myśliwskiej i innych wyrobów z poroża.

Pozdrawiam – Darz Bór!
Daniel Pawłowski
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *