„O rykowisku”

„O rykowisku”

Zapraszam wszystkich na spektakl, na który wielu sympatyków łowiectwa czeka cały rok, a mowa o rykowisku jeleni.

Okres godowy, czyli nasze słynne rykowisko, przeważnie przypada na przełom września i października. W moich terenach okres rykowiska rozpoczyna się najczęściej pod koniec sierpnia i trwa do pierwszych dni października.
W okresie tym nie mogą nas zdziwić donośne głosy (ryki) słyszane w lesie, na łąkach, polach … W tym czasie byki, dojrzałe byki, gromadzą wokół siebie chmary łań. Są one przez nich strzeżone. Uwagę należy zwrócić na to, że te stare jelenie gromadzą później coraz mniej łań. Często zdarza się, że towarzyszą im trzy, dwie a nawet jedna.

Nie mogą nas też zdziwić odgłosy przypominające łamanie gałęzi, ponieważ trwają wtedy walki byków, które rywalizując i chcąc zdobyć panowanie nad chmarą, stykają się swoimi wieńcami, bo byki, które nie zdobyły swoich chmar, chcą za wszelką cenę odebrać i zarazem zdobyć panowanie nad daną chmarą, by brać udział w rozrodzie.

Tuż przed samym rykowiskiem jelenie byki intensywnie żerują, wzbogacając swój organizm, by przez cały okres godów zachować siłę, ponieważ w okresie rykowiska byki nie pobierają pożywienia, tylko skupiają się na pilnowaniu własnej chmary. Po całym spektaklu, który trwa przez kilka tygodni, byki stadne odłączają się od chmar, by zaszyć się w swoich ostojach i odzyskać utraconą kondycję, masę i tkankę tłuszczową poprzez ponowne, intensywne żerowanie.

Jeżeli:
– chcecie na własne oczy zobaczyć sceny walk byków,
– chcecie na własne uszy usłyszeć donośnych ryków, rozmów,
– a może chcecie spróbować własnych sił rozmawiając z bykami poprzez szlachetną sztukę wabienia jeleni,
– czy też chcecie przeżyć niezapomnianą łowiecką przygodę?

Wystarczy, że zarezerwujesz termin pisząc na adres E-mail: biuro@dan-hunt.com.pl a my wyślemy ofertę i zajmiemy się całą resztą zapewniając m. in.: zakwaterowanie z wyżywieniem, transport i wiele, wiele innych.

Pozdrawiam serdecznie – Darz Bór!
Daniel Pawłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *