Łoś (łac. Alces alces)

Darz Bór Koleżanki i Koledzy!

Szare, bagienne olsy, torfowiska – to tereny, które zamieszkuje nasz największy przedstawiciel z rodziny jeleniowatych, zarazem władca bagien – mowa tu o łosiu, tajemniczym zwierzęciu, który swoim wyglądem przypomina różne gatunki…

 

ŁOŚ (łac. Alces alces):

Samica łosia to klępa lub łosza, samiec – byk, a młode to łoszaki.

Łosia tak na prawdę nie można i nie da się pomylić z innymi gatunkami jeleniowatych. Oprócz jego ubarwienia, wzrostu, potężnej wagi, wyróżnia go także poroże, zwane w gwarze łowieckiej rosochami. Nadmienię, że łosie również corocznie zrzucają i nakładają poroże.

Byk może osiągnąć wagę nawet ponad 300-400 kg, a klępa ponad 200-300 kg. Długość ciała 200-270 cm, wysokość byka w kłębie 200 cm, a łoszy 180 cm. Okrywa włosowa, czyli suknia, latem przybiera barwę brunatną z wyraźnie jaśniejszymi badylami, szarobiałymi po wewnętrznej stronie i z jasnym podbrzuszem. Zimą może przybierać kolor szarobrunatny. Na grzebcie widoczna może być ciemniejsza pręga. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, że zarówno u klęp jak i byków nie ma dużych różnic w ubarwieniu. Dorosły łoś posiada łącznie 32 zęby, a wzór zębowy to: 0 0 3 3 / 3 1 3 3.

Obecnie w Polsce byki, klępy i łoszaki objęte są moratorium – wprowadzone zostało ono w 2001 r. Znajdują się na liście gatunków łownych, nie mniej jednak nie wolno na nie polować.

Wiosną i latem żyją na bagnach – uwielbiają roślinność wodną. Łoś bardzo dobrze pływa, a nawet nurkuje. Jest bardzo trudnym gatunkiem do obserwacji ze względu na swój znakomity słuch i węch, natomiast ma bardzo słaby wzrok. Łosie żyją w niewielkich chmarach. Ważną informacją jest fakt, że te starsze byki, które są samotnikami, trzymają się z dala od chmar.
Preferują duże kompleksy leśne liściaste i iglaste z ciekami wodnymi, torfowiskami, wolno płynącymi rzekami czy bagnami.

Okres godowy łosi nazywamy bukowiskiem, które przypada na wrzesień i wtedy dojrzałe klępy są pobukane. Młode przychodzą na świat na przełomie maja i czerwca.
Szkody, jakie wyrządzają łosie, m.in. w lasach, są ogromne. Kiedy wchodzą na uprawę leśną, w której żywią się młodymi pędami, doprowadzają niekiedy do zniszczenia całych upraw. Kolejna kwestia to kolizje drogowe z udziałem łosi, które należą do najbardziej niebezpiecznych.

Niektóre symbole trofeów łowieckich wg systemu PZŁ:

BA – badylarz;
G – guzikarz;
L – łoś byk;
LO – łopatacz;
LY – łyżkarz;
M – myłkus;
P – perukarz;
PL – półłopatacz;
SP – szpicak;
W – widłak;
WN – widłak nieregularny;
WR – widłak regularny;
WT – wielotykowiec.

Na początku wspomniałem, że łoś swym wyglądem przypomina wiele innych gatunków. I tak jest – uszy jak u osła, broda jak u kozy, chrapy jak u tapira, garb jak u wielbłąda, badyle jak u żyrafy, ogon, którego praktycznie nie ma, można porównać do omyka zająca.

Jak chcecie się dowiedzieć dlaczego tak jest i jaka kryje się za tym legenda, zachęcam odwiedzić Biebrzę i zapytać miejscowych.

Pozdrawiam – Darz Bór!
Daniel Pawłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *