Czym skorupka za młodu …

Czołem Leśni Ludzie!

Dzisiaj miałem okazję kolejny raz zabrać moją córkę, Nadię, na spacer do lasu, ale … nasze spacery nie są „suche” i takie „zwykłe”. Córcia niedawno skończyła dwa latka i zauważyłem w niej duże zainteresowanie ogólnie wszystkim, ale najbardziej skupia uwagę na zwierzętach, ptakach, owadach, drzewach, roślinach. Dlatego też stwierdziłem, że to najlepszy moment na zaszczepianie w mojej córce leśnej pasji i zamiłowania do Natury. I tutaj świetnie pasuje przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Ktoś mi kiedyś powiedział, że ten moment trzeba wyczuć. I wydaje mnie się, że to właśnie ten moment, kiedy to córka zaciekawiona jest poznawaniem świata. Ktoś może powiedzieć lub pomyśleć, że jest jeszcze taka mała, mało rozumie, ale nie zgodzę się z tym, bowiem uważam, że przyzwyczajenia oraz wiedza nabyta w młodości, decydują o późniejszych zachowaniach, a także cechach człowieka, a na to nigdy nie jest za wcześnie, zaś może być za późno. 

Bardzo często powtarzam, że każde wyjście w teren – nawet w to samo miejsce – jest inne, bez względu na to, ile razy byliśmy w danym miejscu. Za każdym razem uczymy się nowych rzeczy zyskując większe doświadczenie i bogatsze umiejętności. I tym samym przekazujemy kolejne leśne tajniki najmłodszym, którzy wiedzę chłoną, jak gąbka wodę. Trzeba tylko chcieć i po prostu – wyjść do lasu. 

Taki bardzo piękny cytat: „Jeśli pomożesz dzieciom pokochać naturę, będą się o nią troszczyły, bo każdy dba o to, co kocha” – Mulle, użyłem w jednym z moich artykułów o zaszczepianiu w dzieciach pasji. Jeśli przegapiłeś ten artykuł, odsyłam Ciebie do niego. Wystarczy, że klikniesz w link: http://zieloneprzygody.pl/zaszczep-w-sobie-i-w-dziecku-milosc-do-natury/

Nie możecie z różnych przyczyn zabierać dzieci do lasu? Doskonale to znamy i zapraszamy Wasze dzieci do nas, na weekendowe zajęcia, o których piszemy tutaj: http://zieloneprzygody.pl/zielone_zajecia/

Więcej zdjęć w lepszej rozdzielczości znajdują się w galerii i na naszym Facebooku.
Zachęcam do odwiedzin na Facebooku:
https://www.facebook.com/zieloneprzygodydp/
a także na nasz kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCZSf9kpG7wyorcYH3gAWz4Q?view_as=subscriber

Pozdrawiam
Daniel Pawłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *