Chrońmy lasy przed pożarem!

Czołem Leśni Ludzie!

Wiosna to okres, kiedy przyroda budzi się do życia, wszystko wokół pięknieje, świat nabiera barw. Dla nas, leśników, ta piękna pora roku, ale poza radością niesie ze sobą szereg problemów, głównie wzrost zagrożenia pożarowego i zaśmiecanie lasu.

Bardzo głośno w ostatnim czasie w mediach o wypalaniu traw, które słusznie prezentowane jest jako jedno z najbardziej niebezpiecznych przyzwyczajeń wielu ludzi. Należy tu nadmienić, że wypalanie traw jest przez nasze prawo zabronione i karalne. Wypalanie traw na łąkach, pastwiskach lub rowach prowadzi do wyjałowienia gleby oraz pozbawia życia wszystkie organizmy tam zamieszkujące. Szybkie tempo rozprzestrzeniania się tego typu pożarów jest bardzo często zaczątkiem pożarów lasów i gospodarstw. 

Pożar lasu to nie tylko olbrzymie straty przyrodnicze, które w długiej perspektywie są najdotkliwsze. Zniszczony las to nie tylko stracone drewno, ale przede wszystkim praca kilku pokoleń leśników, czas potrzebny na wyrośnięcie drzew i ukształtowanie się wielu wzajemnych przyrodniczych relacji.

Okres wiosenny to jeden z najbardziej „palnych” okresów. Zeszłoroczne trawy po zimie, ale jeszcze przed wzejściem nowych źdźbeł, to gotowa pożywka dla ognia. W lesie sytuacja wygląda podobnie, szczególnie, że w ostatnich latach mamy do czynienia z wiosennymi suszami. Ponadto lasy wokół Grudziądza to niewielkie kompleksy w trudno dostępnych miejscach, często otoczone nieużytkami, na których wypala się trawy. W takich miejscach łatwo o pożar, ale trudno jest go ugasić i często trzeba wzywać samoloty gaśnicze. Przytoczę tu znany wszystkim frazes: „las rośnie wolno, płonie szybko”. Na znaczeniu zyskuje ten slogan dopiero, gdy uświadomimy sobie, że jest to NASZ las.

Pamiętajmy, aby dbać o środowisko, w którym żyjemy! Las, park czy łąka, to nasz drugi dom, o który powinniśmy dbać jeszcze lepiej, jak o własny.

Pozdrawiam
Daniel Pawłowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *